Ciepły lipiec, gorący oddech lata, głód kultury i parę dni wolnego to idealne warunki by wyjechać z miasta i wybrać się pod namiot na Slot Art Festival. Można nauczyć się nowych rzeczy, poznać ciekawe idee i pomysły, a także dać się ponieść wirowi muzyki najrozmaitszych gatunków.

Slot Art Festival 2016 - kompleks klasztorny w Lubiążu pod Wrocławiem z tęczą w tle

Slot Art Festival 2016

Czym jest Slot Art Festival?

Jest to coroczna, kilkudniowa impreza organizowana od wielu lat przez Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych na terenie byłego cysterskiego zespołu klasztornego w Lubiążu, koło Wrocławia. Promowane są na niej szeroko pojęta kultura, muzyka, sztuka, podróże oraz (zupełnie nienachalnie) wartości chrześcijańskie.

Obowiązuje na niej całkowity zakaz alkoholu, narkotyków i przemocy. Nie dziwi więc fakt, że panuje bardzo przyjazna, wręcz rodzinna atmosfera i co roku coraz więcej uczestników przyjeżdża z dziećmi.

Przygotowania

Wydarzenie odbywa się z początkiem lipca, jednak warto kupić bilety już w lutym, kiedy są najtańsze. Nie ma wtedy jeszcze pełnego programu, ale warto wziąć je w ciemno i zaplanować urlop. Dla stałych bywalców jest specjalna zniżka bumerang. Wolontariusze i prelegenci mają bezpłatny wstęp, może więc warto się zaangażować?

Potrzebny będzie też nieprzemakalny namiot, trochę jedzenia (nieopodal jest sklep) i towarzystwo, przy którym będziemy się dobrze bawić. Festiwal to dobra okazja do nawiązania nowych znajomości.

Dojechać można już dzień wcześniej autem, rowerem (pozdrawiamy dzielnych Bartków), autostopem lub pociągiem (np. do stacji Wołów, a stamtąd busem). Po przyjeździe otrzymuje się identyfikator oraz informator z mapką i programem. Rozbijając biwak warto uwzględnić bliskość scen muzycznych, nasłonecznienie w ciągu dnia i dostęp do umywalek (korytko z kranami) czy toi-toi.

Mapa festiwalowa

Mapa festiwalowa

 

Gorący poranek (do 11:00)

Dzień się rozpoczyna, gdy za sprawą słońca nie da się dłużej spać w gorącym namiocie, a z głównej sceny dochodzą dźwięki chrześcijańskiej muzyki. Śniadanie można zjeść na karimacie albo w jednej z wielu slotowych kawiarenek, gdzie można kupić w przystępnych cenach bułki, słodycze czy napoje, a także dostać wrzątek za 50 gr.

Warsztaty (11:00 – 17:00)

Od 11 do 17 odbywają się 3 tury 2-godzinnych warsztatów. Do wyboru do koloru. Można nauczyć się strzelać z łuku, jeździć na monocyklu, chodzić na szczudłach, poznać nowy język, stworzyć własnoręcznie biżuterię, dowiedzieć się wszystkiego o parzeniu kawy czy herbaty, potańczyć bachatę, wziąć udział w ciekawych wykładach i zajęciach, a to tylko kilka z ogromnej ilości propozycji. Niektóre odbywają się codziennie, niektóre tworzą kilkudniową serię, dlatego warto już pierwszego dnia zaplanować sobie w informatorze na co kiedy się wybrać. Uwaga: czasem liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona i trzeba zapisać się na nie z wyprzedzeniem!

Pomysłowy wieczór (17:00 – 20:00)

Kiedy pojawia się głód można spróbować swoich sił w kuchni polowej (do kuskusu potrzebny jest tylko wrzątek i jakiś ulubiony dodatek), pójść na grilla lub spróbować jedzenia z foodtrucków ze smakami z różnych zakątków świata.

Wieczorem w Wozowni odbywają się projekcje filmowe, spotkania z gośćmi specjalnymi oraz koncerty mniej znanych zespołów rywalizujących w konkursie o czas na głównej scenie. Dobrym pomysłem na spędzenie czasu jest spacer nad Odrę czy po klasztornych krużgankach, gdzie zapoznać można się z różnymi organizacjami. Można też zobaczyć spontaniczne stand-upy, wypić kawę lub czekoladę w slotowych kawiarenkach, popijać pyszny szajnarak przy partii szachów, warcab czy triktraka i slajdowisku z dalekich zakątków w Namiocie Wschodnim. Zawsze pozostaje zwiedzanie kompleksu pałacowego czy po prostu wylegiwanie pod wielkim Platanem z dochodzącymi melodiami sceny folkowej.

Koncertowa noc (20:00 – 3:00 rano)

Wieczorami zaczynają rozbrzmiewać pozostałe sceny. Na każdej żądzą inne, nierzadko przeplatające się gatunki muzyczne. Rock, metal, hip-hop, muzyka klasyczna, klubowa, elektroniczna, alternatywna, reggae i inne, każdy tu znajdzie coś dla siebie. Na Dużej Scenie można usłyszeć słynne zespoły z Polski i zza granicy.

W 2012 podobało nam się, gdy grali m. in. Luxtorpeda, Lao Che, czy Me Myself and I, a w 2016 Hańba!, The Dumplings, Mesajah i Dobro.

Zbuntowana orkiestra podwórkowa Hańba! na Dużej Scenie

Zbuntowana orkiestra podwórkowa Hańba! na Dużej Scenie

Po północy wyświetlany jest SloTv, którego ekipa w zabawny, czasem szalony, a miejscami całkiem poważny sposób podsumowuje dzień. Zaraz później pod Platanem odbywają się pokazy połykaczy ognia, którzy prezentują swoje zapierające dech w piersiach sztuczki.

Występ Slot Art Orchestra wieńczący Slot Art Festival 2016

Występ Slot Art Orchestra wieńczący Slot Art Festival 2016

Przy tak ciekawym i napiętym programie dni bardzo szybko mijają. Do domu wraca się z rozśpiewanymi ustami i głową pełną nowych pomysłów oraz pytaniem o kolejny Slot Art Festival.